Jesteś tutaj

Co warto zobaczyć w Gminie Nowy Targ

Dębno
- Kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Drewniany kościół
z początku XVI wieku to zabytek wyjątkowy, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa
UNESCO.
W sprawie zwiedzania należy kontaktować się z proboszczem parafii.

Ludźmierz
- Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala. Sanktuarium z cudowną figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej, ogrodem różańcowym było miejscem pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II, który podniósł je do rangi Bazyliki Mniejszej . Sanktuarium posiada Dom Pielgrzyma, jadłodajnię.

Łopuszna
- Dworek rodziny Tetmajerów, w którym obecnie jest Muzeum Kultury Szlacheckiej. Można tu zwiedzać wnętrza dworskie. W chałupie Klamerusów mozna zwiedzać wnętrze chaty chłopskiej.
- Zabytkowy kościół drewniany z XV wieku, pod wezwaniem Świętej Trójcy. W ołtarzu głównym znajduje się cenny tryptyk malowany na desce z połowy XV wieku.
- Tischerówka i grób Ks.Tischnera. W Domu Pamięci (przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej ) związanego z Łopuszną Ks. prof. Józefa Tischnera znajdują się liczne pamiątki po tym wielkim góralu. Na miejscowym cmentarzu , zgodnie z wolą ks. Tischnera, znajduje się jego grób.
Tischnerówkę można odwiedzać w następujących terminach:
wtorki, środy, czwartki i piątki: od 10 do 17.
soboty od 10 do16.
Bilety w cenie 3 złotych , ulgowe -2 złote

Gorce
- wycieczka w Gorce, na która warto wybrać się szlakiem niebieskim na Turbacz, oraz ścieżkami spacerowymi po Dolinie Łopusznej. Ponadto w Łopusznej jest stadnina koni, w której można jeździć konno, szczegółowe informacje na stronie: www.stadninalopuszna.ugnowytarg.pl .

Harklowa
to mała, malownicza wieś położona u stóp Gorców. Obok starych zabytkowych kapliczek, zabudowań dworskich znajduje się tu leżący na szlaku Gotyckim drewniany kościół Narodzenia Najświetszej Marii Panny z barokowym ołtarzem głównym.

Spisz
- Nowa Biała - przełom Białki. Na polskim spiszu, leży wieś Nowa Biała, położona na lewym brzegu rzeki Białki. Warto wybrać się na wycieczkę, by zobaczyć na południe od Nowej Białej wznoszace się wapienne skały, przez które Białka przecina się i tworzy malowniczy przełom Obłazowej i Kramincy . W jaskini Obłazowej znaleziono m.in. oszlifowany w kształcie bumerangu, najstarszy na świecie kieł mamuta, który słuzył jako broń.

Rogoźnik
 Rezerwat Skałki Rogoźnickiej, w którym chroni się czerwono-białe wapienie krenoidowe z odciskami amonitów. Stanowi go stary kamieniołom, eksploatowany jeszcze przy końcu lat pięćdziesiątych na potrzeby wapiennika założonego we wsi w okresie międzywojennym. Surowca skalnego używano również do licowania domów, a nawet kościołów (np. w Gronkowie). W pobliżu rezerwatu potok Trawne, spływający w podłożu wapiennym z Bukowej (Maruszyna), wyerodował małą dolinkę, która wyścielona białym gruzem wapiennym przypomina dolinki pienińskie. Wzdłuż potoku wiedzie droga od wsi do rezerwatu — piękna trasa spacerowa dla wczasowiczów. Czyste wody potoku zachęcają do spacerów i wypoczynku.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer