Jesteś tutaj

Kampania 19 dni przeciw przemocy wobec dzieci i młodzieży 2017r. DZIAŁANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚW. KINGI W KNUROWIE

    W dniach 1-19 listopad 2017r. Szkoła Podstawowa im. Św. Kingi w Knurowie dołączyła do ogólnopolskiej Kampanii 19 dni przeciw przemocy, której głównym organizatorem na naszym terenie była Fundacja „Szczęśliwe jutro” oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu. Zaplanowano szereg akcji szkolnych, jak i udział w różnych akcjach poza szkołą.

     Całą kampanię rozpoczął apel organizacyjny, na którym Pani Dyrektor szkoły przedstawiła ogólne założenia oraz plan akcji szkolnych i wyjazdowych. Następnie w każdej klasie wychowawcy przeprowadzili pogadanki nt. przemocy rówieśniczej , czego efektem była gazetka na głównym korytarzu szkolnym.

W szkole gościliśmy również edukatora zewnętrznego, który szkolił uczniów oraz rodziców, jak bezpiecznie korzystać z sieci, jak ustrzec się przed zagrożeniami w sieci. Każdy uczeń, rodzic oraz nauczyciele dostali broszurki edukacyjne.

Wspólnie wypracowaliśmy również niebieską skrzynkę, do której każdy uczeń może anonimowo wrzucić karteczkę z pojawiającym się oraz nurtującym problemem przemocy.

Przedstawiciele klas IV-VII wzięli również udział w dniu sportu „Gramy Fair Play”, podczas którego mogli zdrowo rywalizować z innymi przedstawicielami szkół z gminy i miasta, brali udział w rozgrywkach oraz zabawach sportowych, wykonywali plakaty edukacyjne nt. przemocy oraz uczyli się współpracy i bardzo dobrze bawili, spędzając aktywnie czas wolny.

    Pani dyrektor uczestniczyła również w spotkaniu przedstawiciele różnych instytucji, które pomagają ofiarom przemocy. Spotkanie warsztatowe pt. „Tylko przez współpracę możemy faktycznie pomagać”. Zaowocowało to różnym kontaktom oraz wymianom doświadczeń.

    W ramach kampanii skorzystaliśmy z możliwości zaproszenia do szkoły przedstawiciela policji, który to przeprowadził we wszystkich klasach pogadanki nt. bezpieczeństwa w sieci, zagrożeń współczesnego świata oraz odpowiedzialności karnej dzieci i młodzieży. Uczniowie byli bardzo zainteresowani oraz dowiedzieli się gdzie mogą szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.

    W szkole zorganizowaliśmy również konkurs plastyczny „STOP PRZEMOCY”, podczas którego uczniowie w jednym czasie dzieląc się na grupy wykonywali plakaty różnymi technikami. Po konkursie zorganizowano wystawę prac w celach edukacyjnych również dla rodziców.

    Po przeprowadzeniu wszelkich akcji zaplanowanych mieliśmy możliwość uczestniczenia w podsumowaniu całej kampanii w MOK-u w Nowym Targu, gdzie mogliśmy podziwiać akcje innych szkół oraz współtworzyć napis 19 DNI PRZECIW PRZEMOCY przed głównym budynkiem. Wszyscy mieliśmy przypięty własnoręcznie zrobiony symbol akcji- pomarańczową kokardkę.

    Kampania pozwoliła nam przybliżyć problem przemocy i różnych zagrożeń. Działania były bardzo prężne i bardzo integrowały uczniów, jak i nauczycieli. Szereg akcji jeszcze przed nami! Na pewno przyłączymy się do działań za rok!

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer