Od czerwca 2024 do maja 2027 r. Gmina Nowy Targ realizuje projekt pt. Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Nowy Targ współfinansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, priorytet 2 Fundusze Europejskie dla środowiska, działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B Funkcjonowanie ekodoradców w gminach.
CZEMU REALIZUJEMY PROJEKT?
Usytuowanie Gminy Nowy Targ utrudnia jej wentylowanie oraz sprzyja występowaniu koncentracji zanieczyszczeń. Na zanieczyszczenie powietrza w Gminie wpływa przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli spalanie paliw stałych, często o niskiej jakości w lokalnych kotłowniach węglowych i licznych indywidualnych paleniskach węglowych o małej efektywności spalania.
Na przestrzeni ostatnich 10 lat w Gminie Nowy Targ nastąpiła poprawa warunków aerosanitanych. Jest to efektem intensywnej pracy ekodoradcy i dużego zainteresowania mieszkańców Gminy różnymi możliwościami dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, termomodernizacji budynków, OZE. Nadal pozostaje jednak jeszcze dużo do zrobienia w kwestii poprawy jakości powietrza.Dlatego w ramach projektu Gmina Nowy Targ kontynuować będzie działania służące poprawie jakości powietrza na terenie Gminy i realizacji założeń Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego.
CO CHCEMY OSIĄGNĄĆ REALIZUJĄC PROJEKT?
- Głównym celem projektu jest: wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu.
- Cel szczegółowy projektu 1: podniesienie świadomości mieszkańców regionu w zakresie zagrożeń zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem środowiska, ale również korzyściami wynikającymi z wykorzystania czystych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej.
- Cel szczegółowy projektu 2:ograniczenie negatywnego wpływu na zmiany klimatu poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej.
KIEDY REALIZUJEMY PROJEKT?
Projekt realizowany jest przez Gminę Nowy Targ od 01.06.2024 r. do 31.05.2027 r.
DO KOGO KIERUJEMY PROJEKT?
Z działań projektu skorzystają przede wszystkim mieszkańcy 21 sołectw położonych w Gminie Nowy Targ. A to wszystko poprzez:
- usługi i porady ekodoradcy w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, które dostępne będą dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców,
- możliwość skorzystania z programów finansowych i dotacji, które pomogą im w poprawie efektywności energetycznej w ich domach,
- poprawę jakości życia i powietrza,
- przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu i pomoc osobom o niskim statusie materialnym,
Odbiorcami projektu będą również:
- lokalne instytucje, takie jak szkoły, przedszkola, urzędy i centra kultury. Ekodoradca będzie prowadził działania edukacyjne i informacyjne w tych miejscach, aby zwiększyć świadomość ekologiczną wśród pracowników i gości tych instytucji.
- Władze lokalne i administracja gminna, ponieważ w ramach projektu opracowana i wdrożona zostanie strategia transformacji energetycznej, monitorowane będzie także zużycie energii w budynkach użyteczności publicznej.
ILE KOSZTUJE PROJEKT ZGODNIE Z ZATWIERDZONYM BUDŻETEM?
- Całkowite koszty: 625 794,86 zł
- Koszty kwalifikowalne: 625 794,86 zł
- Dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 499 947,51 zł (79,89% % kosztów kwalifikowalnych)
CO ROBIMY W RAMACH PROJEKTU?
W ramach projektu zaplanowano szereg uzupełniających się zadań:
- Zatrudnienie ekodoradcy w Gminie Nowy Targ
W ramach zadania:- od czerwca 2024 roku do maja 2027 Gmina Nowy Targ zatrudni ekodoradcę, który prowadzić będzie stacjonarny punkt obsługi mieszkańców na terenie Gminy. Do zadań ekodoradcy należy m.in.:
- bezpośrednia pomoc doradcza dla mieszkańców w zakresie wymiany źródła c.o. i c.w.u. oraz modernizacji energetycznej budynku.
- Pomoc mieszkańcom w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie i ich rozliczaniu (w szczególności osobom wykluczonym).
- Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu, adaptacji do tych zmian i łagodzenia ich skutków.
- Pozyskiwanie środków zewnętrznych przeznaczonych na ochronę powietrza.
- Aktualizacja bazy CEEB na podstawie danych przekazywanych przez właścicieli i zarządców budynków.
- od czerwca 2024 roku do maja 2027 Gmina Nowy Targ zatrudni ekodoradcę, który prowadzić będzie stacjonarny punkt obsługi mieszkańców na terenie Gminy. Do zadań ekodoradcy należy m.in.:
- Utworzenie, adaptacja,
wyposażenie stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców
W ramach zadania:
-
w siedzibie Urzędu Gminy przy ul. Bulwarowej 9 w Nowym Targu utworzony i wyposażony w ramach projektu zostanie punkt obsługi mieszkańców.Punkt dostosowany będzie dla osób ze specjalnymi potrzebami (m.in. brak barier architektonicznych, toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową, zastosowanie elementów kontrastowych prowadzących do budynku, kącik dla dzieci).
-
- Prowadzenie lokalnych
akcji informacyjno-edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu, powietrza, uchwał
antysmogowych edykowanych dla każdej grupy społecznej
W ramach zadania:-
zorganizowanych zostanie 12 wydarzeń informacyjno-edukacyjnych. Planuje się, że weźmie w nich udział ok. 900 osób. Na spotkaniach przekazywane będą informacje ekologiczne o tematyce ochrony powietrza, klimatu, programów wsparcia dostępnych na likwidację niskiej emisji, OZE. itp.
- Zorganizowanych zostanie 6 spotkań z grupami opiniotwórczymi. Planuje się, że weźmie w nich udział ok. 120 osób.
-
Dystrybuowane będą materiały informacyjne o tematyce ekologicznej i energetycznej (plakaty, ulotki, broszury, karty pracy dla nauczycieli).
- Przygotowane zostaną ogłoszenia w prasie lokalnej i spoty w radio.
-
- Przygotowanie gminnej strategii transformacji energetycznej w oparciu o obowiązujące dokumenty
W ramach zadania:
-
Przygotowany zostanie kompleksowy bilans energetyczny gminy, który obejmie wszystkie nośniki energetyczne występujące na terenie gminy, w tym źródła OZE.
- Na podstawie opracowanego bilansu energetycznego określony zostanie plan redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza w gminie, harmonogram wdrażania wymagań wynikających z programu ochrony powietrza oraz polityki energetyczno-klimatycznej.
-
W oparciu o zgromadzone dane przygotowana i wdrożona zostanie gminna strategia transformacji energetycznej - aktualizacja lokalnej strategii na rzecz przystosowania się do zmian klimatu – Program/Plan Gospodarki Niskoemisyjnej.
-
- Wykonanie analizy problemu ubóstwa energetycznego w gminie
W ramach zadania:
- Powołany zostanie zespół zadaniowy ds. ograniczenia problemu ubóstwa energetycznego na terenie gminy.
-
Przygotowana zostanie szczegółowa analiza problemu ubóstwa energetycznego w gminie w tym baza danych osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.
- Zapewnione zostanie wsparcie doradcze i edukacyjne w zakresie oszczędności energii i wody dla co najmniej 50 gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym w tym
- zakup drobnych akcesoriów zwiększających oszczędność energii i wody w gospodarstwie domowym,
- dystrybucja broszur informacyjno-edukacyjne o podstawowych zasadach oszczędności energii w domu itp.,
-
w miarę potrzeb zlecone zostanie przygotowania audytów energetycznych i uproszczonych charakterystyk energetycznych dla budynków osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, które pozwolą na oszacowanie niezbędnych działań inwestycyjnych (termomodernizacja, wymiana ogrzewania) oraz ich kosztów.
- Zakup sprzętu do wsparcia prowadzonych działań doradczych, edukacyjnych i inwentaryzacji
W ramach zadania:- Zakupiony zostanie mobilny terminal do prowadzenia inwentaryzacji źródeł ogrzewania w terenie oraz kamera termowizyjna do identyfikacji konieczności prowadzenia działań termomodernizacyjnych oraz edukacji w zakresie podnoszenia świadomości potrzeby przeprowadzania termomodernizacji.
- Wykonanie analizy zużycia energii w budynkach, w tym w budynkach użyteczności publicznej
W ramach zadania:- Zakupiona zostanie aplikacja internetowa umożliwiająca gromadzenie i monitorowanie zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy Nowy Targ.
- Wykonana zostanie analiza w zakresie zastosowania nowoczesnych technologii wpływających na redukcję emisji gazów cieplarnianych, wzrost wykorzystania OZE, poprawę efektywności energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia neutralności klimatyczne
Ponadto w ramach zadania Koszty pośrednie Gmina Nowy Targ prowadzić będzie działania informacyjno-promocyjne projektu oraz działania związane z jego zarządzaniem.
JAKIE SĄ PLANOWANE EFEKTY PROJEKTU?
- Ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, wody i ziemi oraz poprawa ich jakości.
-
Zwiększenie wykorzystania OZE.
- Poprawa efektywności energetycznej budynków na terenie Gminy.
-
Aktywizacja społeczności lokalnej - zaangażowanie obywateli w walkę z zanieczyszczeniami oraz ze zmianami klimatu.
- Edukacja ekologiczna - podniesienie świadomości mieszkańców na temat ochrony środowiska oraz efektywnego wykorzystania energii. Planuje się, że dzięki zaplanowanej kampanii edukacyjno - informacyjnej założenia celów projektu dotrą do co najmniej 11.000 osób z Gminy Nowy Targ.
- Zwiększenie wykorzystania dostępnych mechanizmów wsparcia dla wymiany instalacji grzewczych i poprawy efektywności energetycznej domów.
-
Zmniejszenie ubóstwa energetycznego.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie.
Projekt pt.Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Nowy Targ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027.