Obraz przedstawiający

Z inicjatywy władz gminy Nowy Targ, rodziny Księdza Profesora, proboszcza naszej parafii i społeczeństwa Łopusznej powstała drewniana góralska chałupa dobudowana do Gminnego Ośrodka Kultury – Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera, ochrzczony „Tischnerówką”. Miejsce to uznano za najbardziej odpowiednie, bowiem blisko związane z osobą Księdza Profesora, który był częstym gościem naszego Ośrodka. Jako kapelan Związku Podhalan uczestniczył w uroczystościach naszego oddziału, bywał na Konkursach Potraw Regionalnych, Święcie Gwary Góralskiej, przychodził na próby zespołu im. Ludwika Łojasa. Czasami przechodząc lub przejeżdżając zatrzymywał się koło Domu Kultury, aby porozmawiać, zapytać, co nowego w kulturze się dzieje, zapytać o problemy, wesprzeć dobrym słowem i radą.

Budowę Izby rozpoczęto w 2002 roku, a już na IV rocznicę śmierci jego odejścia tj. 27 czerwca 2004 roku nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Projektantem Domu Pamięci był inżynier Tadeusz Jędrysko z Nowego Targu, a wykonaniem projektu zajęło się Podhalańskie Przedsiębiorstwo Budowlane z Nowego Targu. Ekspozycję wnętrza „Tischnerówki” wykonali Państwo Ewa i Maciej Berbekowie z Zakopanego.

W dolnej, muzealnej części Izby znajdują się cenne pamiątki księdza, jego ulubione przedmioty, rękopisy, książki, fotografie. Spotykają się tu wszystkie drogi, którymi wędrował ks. Prof. Tischner. Wszystkie osobiste pamiątki księdza podarowała jego rodzina, a część sprzętu ofiarowali mieszkańcy wsi (kredens – pan Kazimierz Ambroż, nasz organista; drewnianą skrzynię – pani Maria Smarduch; kanapę – pani Bronisława Ambroż).

W uroczystym otwarciu, które nastąpiło 27 czerwca 2004 roku wzięli udział: bp Tadeusz Pieronek, proboszcz naszej parafii ks. Jerzy Raźny, wójt gminy Jan Smarduch, przewodniczący Rady Gminy Wojciech Nowak, rodzina oraz licznie zgromadzone grono jego przyjaciół i miłośników nie tylko z Podhala, ale i z całej Polski.

Z okazji V rocznicy śmierci prof. Tischnera została otwarta multimedialna część „Tischnerówki”, której uroczystego poświęcenia w dniu 9 lipca 2005 r. dokonał ksiądz kardynał Franciszek Macharski. Znajduje się w niej zbiór filmów dokumentalnych z udziałem księdza Tischnera oraz bogaty zasób nagrań audycji radiowych i audycji telewizyjnych, udostępnionych przez Radio Kraków i Telewizję Polską. Było to możliwe dzięki staraniom i wielkiemu zaangażowaniu pana Łukasz Tischnera – bratanka Księdza Profesora. Wszystkie te zbiory filmów i nagrań są dostępne dla zwiedzających na dwóch stanowiskach komputerowych, odsłuchowych, odtwarzaczach CD i MP3. Animacje filmowe opracowane przez pana Piotra Młodożeńca można również obejrzeć w programach komputerowych. Piotr Młodożeniec jest także autorem pocztówek w myślami księdza prof. Józefa Tischnera. Salę multimedialną zdobi obraz Mariana Gromady, artysty z Ostrowska, zatytułowany „Byli chłopcy byli”, na który Ks. Prof. zwrócił szczególną uwagę podczas wizyty w jego galerii. Grupy zorganizowane mogą korzystać z tych zbiorów i dokumentacji na Sali widowiskowej GOK, gdzie zainstalowany jest projektor filmowy.

Izba Pamięci została w całości wybudowana ze środków samorządowych Urzędu Gminy w Nowym Targu. W sfinansowaniu wyposażenia „Tischnerówki” częściowy udział mieli także darczyńcy prywatni oraz Koło Związku Podhalan Łopuszna w Ameryce.

Wielkim wydarzeniem był koncert dobroczynny „Na rzecz Tischnerówki”, który miał miejsce w dniu 8 maja 2004 roku w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha w Krakowie, w którym wzięli udział znani artyści, a dochód z tego koncertu został przeznaczony na częściowe wyposażenie Domu Pamięci.

Izba Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczy duża liczba zwiedzających. Od 1 lipca 2004 r. do 31 grudnia 2006 roku „Tischnerówkę” odwiedziło ponad 16 tysięcy osób.

Księdza Józefa Tischnera kochało wielu ludzi, cieszył się wielkim autorytetem i uznaniem. Wyrazem tego szacunku jest Rodzina Szkół Tichnerowskich, których ojcem chrzestnym jest brat księdza Kazimierz Tischner. W ciągu sześciu lat od śmieci ks. Tischnera 28 szkół z całej Polski i jedna z Ukrainie przyjęło jego imię.

żródłó: http://www.tischnerowka.pl/