Obraz przedstawiający

- Historia postawiła przed nami kolejne bezprecedensowe zadanie. Nie skończyliśmy jeszcze walczyć z pandemią, a już stoimy wobec kolejnych wyzwań. W tym trudnym czasie Małopolska pokazuje ogromne serce, solidarność i wolę współdziałania. Współdziałania w imię wspólnego celu. Tym celem jest to, by nie być obojętnym. Działać. Dać coś od siebie. Ukraina nas połączyła. Stała się naszą wspólną sprawą. To, co widzę w Małopolsce, to pełna mobilizacja. Pełna i natychmiastowa. Ale bardzo ważne jest to, by pomagać z głową, w sposób skoordynowany i konsekwentny. Dlatego stworzyliśmy Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy, który utworzy wojewoda wraz z Państwową Strażą Pożarną, przy zaangażowaniu starostów i współdziałaniu z organizacjami pomocowymi – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na briefingu prasowym w dn 27.02.2022 r.

Pomoc dla Ukrainy – ważne informacje
1.    Wszyscy Ukraińcy, którzy przybędą do Małopolski, otrzymają wsparcie a przede wszystkim bezpieczne schronienie. Jesteśmy w pełni przygotowani do przyjmowania osób, które będą do nas przyjeżdżały z punktów recepcyjnych uruchomionych w województwie podkarpackim (w ramach ustalonych zasad współpracy osoby z punktów na Podkarpaciu są przekierowywane właśnie do Małopolski). W praktyce odbywa się to w taki sposób, że w danym punkcie recepcyjnym Ukraińcy otrzymują konkretny, potwierdzony adres, pod który mogą się udać lub pod który zostaną przewiezieni transportem zorganizowanym. W jego organizacji uczestniczy Straż Pożarna. Małopolskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z punktami recepcyjnymi na Podkarpaciu, na bieżąco aktualizując również wcześniej przygotowaną bazę miejsc dla Ukraińców.
2.    Na dworcu PKP w Krakowie uruchomiliśmy – we współpracy z PKP – specjalny Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce. Punkt znajduje się tuż przy peronie nr 4. Został specjalnie oznakowany. W tym punkcie Ukraińcy, którzy opuścili swój kraj w związku z konfliktem zbrojnym i znaleźli się w Małopolsce, a nie przeszli przez punkty recepcyjne – otrzymają informacje o miejscu, do którego mogą się udać. Oprócz noclegu zapewnimy tym osobom także wyżywienie. Każdy obywatel uciekający przed wojną otrzyma wsparcie: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim.
3.    Baza miejsc została utworzona m.in. w oparciu o miejsca wskazane przez Pana Marszałka Województwa Małopolskiego, jak i współpracę z rektorami. Kraków, jako miasto nauki, ośrodek akademicki, stanął na wysokości zadania. Miejsca będą udostępniane w akademikach, obiektach turystycznych czy dotychczas wskazywanych jako miejsca kwarantanny zbiorowej.
4.    Niezależnie od powyższego Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie otrzymuje szereg zgłoszeń od podmiotów prywatnych, jak również od osób indywidualnych oferujących miejsca w swoich nieruchomościach, hotelach itp., z których mogliby skorzystać Ukraińcy szukający w naszym województwie schronienia. Koordynujemy te działania na poziomie województwa. W tym celu został utworzony specjalny kanał komunikacyjny. Wszystkie takie zgłoszenia należy kierować na adres ukraina@muw.pl. Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego kontaktują z osobami zgłaszającymi akces do użyczenia swoich miejsc noclegowych za pośrednictwem tego adresu.
5.    Wobec dużej liczby osób kontaktujących się z nami i zgłaszającymi gotowość do włączenia się albo w transport darów na Ukrainę, albo transport osób uciekających z terenów objętych wojną, uruchomiliśmy adres mailowy, za pośrednictwem którego będziemy koordynować te zgłoszenia. Prosimy kierować te zgłoszenia na adres: transport.ukraina@muw.pl.
6.    W ramach Wydziału Spraw Cudzoziemców uruchomiliśmy specjalną infolinię. Działa ona wspierająco względem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Pod numerem: 12 210 20 02 pracownicy MUW udzielają informacji Ukraińcom szukającym schronienia w naszym województwie. Infolinia jest czynna 24 h na dobę.
7.    Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.00 działa również infolinia dla cudzoziemców w sprawie legalizacji pobytu i pracy (tel. 12 210 2020).
8.    W związku z masowym napływem migrantów z Ukrainy wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o utworzeniu przy siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców (ul. Przy Rondzie 6) dodatkowego punktu obsługi. W nowo powstałym kompleksie znajdzie się 12 stanowisk do obsługi cudzoziemców oraz przestronna poczekalnia ze stanowiskiem recepcyjnym.
9.    Podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy są opublikowane tutaj: https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

AKTUALIZACJA

  1. Zbiórka produktów i środków, które będą przekazane potrzebującym na Ukrainie

Uwagi ogólne:

Gromadzimy wyłącznie produkty określone przez Wojewodę Małopolskiego – zgodnie       z listą dołączoną poniżej. Uprasza się aby były to towary nowe lub w bardzo dobrym stanie(o ile to możliwe zapakowane), natomiast żywność i leki by były oryginalnie zapakowane i nienaruszone, o długich terminach przydatności do spożycia. Nie gromadzimy broni, elementów umundurowania, sprzętu wojskowego, itp.

Informacja dla podmiotów koordynujących zbiórki indywidualne:
1. Zebrane towary proszę o przewożenie do Powiatowego Magazynu Pomocy (Nowy Targ, ul. Szpitalna 14 – garaże Powiatowego Zarządu Dróg) lub miejsc wskazanych przez gminy.
2. Jeżeli to możliwe, to proszę o wstępną segregację produktów.
3.Przed dostarczeniem produktów zebranych w gminach do Powiatowego Magazynu Pomocy proszę o kontakt telefoniczny numer: 725 222 817 Informację dla osób indywidualnych: Pomoc rzeczowa jaka będzie przekazywana dla Ukrainy może być dostarczana do miejsc wskazanych przez gminy lub bezpośrednio do Powiatowego Magazynu Pomocy ( Nowy Targ, ul. Szpitalna 14 – garaże Powiatowego Zarządu Dróg).

2. Baza noclegowa:
1. osoby deklarujące chęć udostępnienia lokali dla potrzeb uchodźców z Ukrainy mogą
zgłaszać swoje dane w Urzędzie Gminy Nowy Targ.
2. Urząd Gminy zbiera dane i przekazuje do Powiatowego Centrum Zarządzania
Kryzysowego.
3. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazuje dane Wojewodzie
Małopolskiemu.
Zgłoszenie lokalu w bazie na stronie pomagamukrainie.gov.pl nie wyklucza zgłoszenia do
bazy Wojewody Małopolskiego.
Kierowanie i koordynacja rozmieszczenia uchodźców z Ukrainy jest prowadzona przez
Wojewodę Małopolskiego.

3. Informację pozostałe:
Procedura postępowania ze zwierzętami towarzyszącymi podróżnym:

https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Tymczas...