W bibliotekach publicznych, zlokalizowanych na terenie Gminy Nowy Targ, miały miejsce bardzo ważne, ze względu na popularyzację książki, wydarzenia. Do siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie oraz jej filii przybywali wszyscy Ci, dla których słowo pisane ma wielkie znaczenie.

Spotkania te były czasem, by w sposób szczególny wyróżnić ,,Wzorowych Czytelników". Niektórzy z nich, odwiedzając placówki powtarzają, że ,,kochają czytać". Niech więc ta pasja przyczyni się do pobijania kolejnych osobistych rekordów i zdobywania nowej wiedzy.

Na uznanie zasługują: Maria Wąsowicz (GBP w Waksmundzie), Janina Kaliszewska (Filia w Gronkowie), Katarzyna Kopeć (Filia w Harklowej), Krystyna Żółtek, Helena Parzygnat, (Filia w Klikuszowej), Irena Szczęch, Szymon Miętus (Filia w Krauszowie), Stanisława Plewa (Filia w Lasku), Małgorzata Sojka, Barbara Marszałek (Filia w Ludźmierzu), Katarzyna Wilczek, Elżbieta Rozmus, Milena Wójciak (Filia w Łopusznej), Helena Sołtys, Kacper Gogola (Filia w Nowej Białej), Ksawery Zygmund (Filia w Ostrowsku), Wiktoria Kulka, Amelia Ścisłowicz (Filia w Pyzówce), Małgorzata Suska (Filia w Rogoźniku).

Ponadto w filiach bibliotecznych w Ostrowsku i w Harklowej wyróżnieni zostali laureaci ,,Wyzwań Czytelniczych" za rok 2023. Wyzwania polegały na pożyczeniu przynajmniej jednej książki w danym miesiącu. Warunkiem był odpowiedni wybór lektury. Biblioteka postawiła bowiem przed Czytelnikami pewne wymagania, np. by wypożyczyć książkę wydaną przed rokiem 2000, nagrodzoną, z twarzą kobiety na okładce, wydaną w serii wydawniczej, o historycznej tematyce oraz ze świątecznym cudem w fabule. Ponadto w lutym oprócz książki o miłości, biorący udział w zabawie musieli napisać recenzję wybranego woluminu.

Ktoś powie, że ,,wyzwania były nawet łatwe", ale jak każde zadanie wymagały one zaangażowania i determinacji. I ten właśnie trud należy docenić, pochwalić i postawić za wzór do naśladowania.

Szczególne gratulacje należą się młodym Czytelnikom, bo udowadniają, że czytanie nie jest nudne, a wręcz przeciwnie, że staje się MODNE. Należy wyróżnić tutaj: Małgosię Kopeć, Anię Lichaj, Gabrysię Skalany, Kasię Skalaną oraz Nataszę Tkaczyk!

Z grona dorosłych sympatyków książki na brawa zasługują: Katarzyna Kopeć, Katarzyna Tkaczyk, Agata Łojek, Maria Skalany oraz Joanna Janczy!