„Biblioteka – miejsce na czasie” – relacja z „Tygodnia Bibliotek” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie i jej filiach.

Jak co roku, od 8 do 15 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie i jej filie uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”. Tegoroczne hasło brzmiało „Biblioteka – miejsce na czasie”. Akcja miała na celu popularyzację książek, czytelnictwa, kreatywności oraz podniesienie prestiżu zawodu bibliotekarza.

W ramach tegorocznych wydarzeń biblioteki zorganizowały różnorodne spotkania. Największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania autorskie, które są wyjątkową formą promocji biblioteki, literatury i pisarstwa.

Na początek, 8 maja, Gminną Bibliotekę Publiczną w Waksmundzie oraz Filię Biblioteczną w Gronkowie odwiedził pan Paweł Beręsewicz, autor powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, a także tłumacz i anglista. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Waksmundzie oraz klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej w Gronkowie. Autor przedstawił swoją bogatą działalność zawodową, opowiadając o pracy jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz i pisarz. Następnie zaprosił uczniów do „poważnej rozmowy o książkach” przy herbatce, dyskutując na tematy takie jak miłość, sport, pieniądze i zagadki kryminalne. Autor, nie zdradzając zakończeń swoich książek, zachęcał młodych słuchaczy do ich przeczytania.

Kolejne spotkanie miało miejsce 9 maja w Filii Bibliotecznej w Ostrowsku, gdzie gościem była pani Magdalena Kordel, autorka powieści obyczajowych. W trakcie spotkania pisarka opowiadała o swoich bohaterkach, ich problemach i radościach dnia codziennego, nawiązując do swoich bestsellerowych powieści takich jak „Anioł do wynajęcia” czy „W blasku słońca”. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w całości zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

10 maja gościliśmy panią Ewę Stadtmüller, autorkę bajek dla dzieci, scenariuszy teatralnych, opowiadań, baśni i legend. Na spotkanie do Filii Bibliotecznej w Nowej Białej przybyli uczniowie z oddziału przedszkolnego, zerówki i klasy pierwszej miejscowej szkoły. Później, w Szkole Podstawowej w Łopusznej, autorka spotkała się z uczestnikami Gminnego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez szkołę. Pisarka w bardzo interesujący sposób opowiedziała dzieciom o swoich książkach, o tym jak powstają i skąd bierze pomysły do ich napisania. Na spotkanie przybyła ze swoją tajemniczą walizką, w której znajdowało się wiele ciekawych kukiełek i pluszowych zwierząt. Przedstawiając za pomocą rekwizytów przygody swoich bohaterów, zapoznała uczniów ze swoją twórczością. Angażowała również dzieci we wspólne rymowanie i zgadywanie.

Innym sposobem promowania czytelnictwa był konkurs recytatorski zorganizowany przez Filię Biblioteczną w Klikuszowej, przeznaczony dla uczniów klasy I miejscowej szkoły. Uczestnicy konkursu recytowali wybrane przez siebie wiersze J. Tuwima lub J. Brzechwy.

Spotkania z przedszkolakami również stanowiły doskonałą okazję do promowania czytelnictwa w ramach Tygodnia Bibliotek.

,,Wypożyczalnia skrzydeł"? to temat jaki został podjęty na spotkaniu z przedszkolakami w Filii Bibliotecznej w Ostrowsku wyjaśniono, że "Wypożyczalnia skrzydeł" to nic innego jak biblioteka, a książki są skrzydłami, które rozdają bibliotekarze.Autorka tekstu, Iwona Pietrzak-Płachta, podkreślała, że czytanie książek pozwala nam podróżować do różnych miejsc, wcielać się w różne postacie i wzbogacać swoją wyobraźnię. Z kolei w Filii Bibliotecznej w Klikuszowej przedszkolaki miały okazję wysłuchać wybranych baśni H. Ch. Andersena, a następnie rozwiązywały zagadki i rebusy. Natomiast w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie zorganizowano spotkanie, którego tematem była informacja. Podkreślano, jak łatwo może ona przekształcić się w plotkęi wyrządzić komuś krzywdę. Częścią spotkania była zabawa w głuchy telefon, która służyła jako eksperyment ilustrujący ten proces.

W ramach zajęć oferowano także różnorodne lekcje biblioteczne dla zorganizowanych grup. W Filii Bibliotecznej w Pyzówce, odbyło się czwartkowe spotkanie z uczestnikami świetlicy szkolnej (kl. I-III). Podczas lekcji bibliotecznej przybliżono dzieciom ideę akcji, po czym wspólnie wykonano plakat pt. „Biblioteka – miejsce na czasie”. Uporządkowano również stanowisko wolnej wymiany książek. Odwiedzający bibliotekę w Pyzówce mogli zobaczyć wystawę pt. „Oto co Czytelnicy zostawiają w książkach”, na której zaprezentowano różnorodne zakładki, paragony, bilety, notatki, przepisy kulinarne, obrazki kultu religijnego itp.

W Filii Bibliotecznej w Krauszowie gościł bohater książki Hanny Łochockiej, wróbelek Elemelek. Najmłodsi czytelnicy mieli okazję wysłuchać jednego z wielu opowiadań o sympatycznym i wszędobylskim małym wróbelku, którego przygody są pełne zabawnych zdarzeń. Po wysłuchaniu opowiadania, maluchy stworzyły piękne prace plastyczne, które ozdobią okna naszej biblioteki.

Filia Biblioteczna w Rogoźniku gościła dzieci z klasy „0” Szkoły Podstawowej. Spotkanie rozpoczęło się od czytania historyjki z książki „Ciocia Jadzia na wsi” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Następnie odbyła się rozmowa na temat pielęgnacji i potrzeb roślin. Na zakończenie zorganizowano żywą lekcję przyrody, podczas której dzieci sadziły zielistki w doniczkach. Na zakończenie obchodów „Tygodnia Bibliotek” do Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie zaproszono uczniów z klasy 4 miejscowej szkoły. Spotkanie skupiło się na tematach takich jak rękopis, manuskrypt, papier czerpany oraz biblioteka cyfrowa. Uczniowie poznali znaczenie tych słów i mieli okazję obejrzeć krótki film przedstawiający proces tworzenia papieru czerpanego. Omówiono również zalety korzystania z Bibliotek Cyfrowych, takie jak łatwy dostęp z dowolnego miejsca oraz szybkie wyszukiwanie informacji. Inspiracją do spotkania była książka pt. "Panna Jones i Książkowe Emporium"..

Z kolei Filię Biblioteczną w Lasku odwiedzili uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej. W trakcie spotkania omawiali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Następnie, podczas zajęć, wykonali zadania związane z identyfikacją korzyści oraz zagrożeń wynikających z pracy na komputerze.

Mamy nadzieję, że różnorodne propozycje i wydarzenia z Tygodnia Bibliotek pozwoliły naszym czytelnikom odkryć bibliotekę jako ciekawe, inspirujące miejsce pełne możliwości. Dziękujemy za współpracę szkołom i przedszkolom z terenu Gminy Nowy Targ oraz wszystkim biorącym udział w tegorocznych obchodach Tygodnia Bibliotek.