Małopolska po raz kolejny włącza się w tzw. EU Green Week – największe wydarzenie o tematyce środowiskowej, ekologicznej oraz związanej z ochroną klimatu w Unii Europejskiej. Wydarzenia potrwają od 3 do 7 czerwca 2024. W programie m.in. lekcje i spotkania lokalne, zajęcia on-line dla uczniów oraz konferencja dla jednostek samorządu terytorialnego.

Tegoroczna edycja Green Week poświęcona jest kwestiom złączonym z ochroną wód, a także problemom związanym zarówno z ich niedoborem, jak
i nadmiarem. Lokalne susze oraz powodzie i powodzie błyskawiczne stanowią istotne wyzwania, przed którymi stoimy. Dlatego też Małopolska skupia się na tematyce wody jako kluczowym elemencie dbałości o nasz klimat i środowisk

mówi Wicemarszałek województwa Józef Gawron.

Lekcje on-line i spotkania w szkołach

Europejski Zielony Tydzień to okazja do promowania ekologicznych praktyk oraz zwiększania świadomości mieszkańców na temat wyzwań związanych gospodarką wodną. Ograniczony zasób wody w przyrodzie, a także fakt, że jest ona nieodzowna do życia, sprawiają, że gospodarka wodna staje ważnym i pilnym zagadnieniem, także w kontekście zmiany klimatu. Stąd temat tegorocznego Green Week brzmi: W kierunku Europy odpornej na kryzys wodny (Towards a water resilient Europe).

Tej tematyce będą poświęcone zajęcia on-line dla uczniów szkół ponadpodstawowych, realizowane we współpracy z Kołem Naukowym Hydrogeologii AGH. Transmisje on-line odbędą się wg następującego porządku:

  • poniedziałek 03.06.2024 r. godz. 10:00 „Bez wody nie ma życia, czyli o znaczeniu wody dla człowieka i środowiska” (prowadzenie: Emilia Rumińska)
  • środa 05.06.2024 r. godz. 10:00 „Czy ilość znaczy jakość? Ochrona wód i co możemy dla niej zrobić” (prowadzenie: Karolina Nowak)
  • czwartek 06.06.2024 r. godz. 11:00 „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, czyli o zanieczyszczeniu wód” (prowadzenie: Aleksandra Moździerz, Anna Szczepaniec).

plakat green week