W minioną sobotę na stoku narciarskim „Długa Polana” w Nowym Targu została zorganizowana impreza plenerowa w ramach akcji profilaktyczno-informacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. W działaniach edukacyjnych uczestniczył osobiście Komendant Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu młodszy inspektor Mirosław Strach wraz z policjantami oraz ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR.

W sobotę 25 stycznia br. na stacji narciarskiej „Długa Polana” w Nowym Targu odbyła się akcja profilaktyczno-informacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Celem akcji było promowanie bezpiecznych postaw wśród narciarzy i snowboardzistów, a także bezpieczne zachowanie podczas zabaw i aktywności zimowych. Policjanci przypominali o elementarnych zasadach i przepisach obowiązujących na stoku, poszerzali wiedzę na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem tych przepisów oraz przekazywali ulotki zwierające min. Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Dla najmłodszych uczestników wydarzenia zorganizowane zostały zawody narciarskie o puchar Pana Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu, oprócz zawodów można było wziąć udział w licznych konkursach i zabawach promujących bezpieczne zachowanie podczas zimowego wypoczynku, funkcjonariusze zachęcali dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-fotograficznym, dedykowanym dla dzieci i młodzieży polegający na zilustrowaniu Dekalogu Reguł FIS, pt. „Śnieżny Dekalog”. Policjanci również promowali zawód policjanta a także informowali o zagrożeniach występujących na drogach, udzielając nierzadko wyczerpujących odpowiedzi na pytania nurtujące rodziców dzieci dotyczące przepisów ruchu drogowego, edukowali także osoby starsze, tłumacząc jak postępować oraz na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać, wręczając przy tym ulotki pn. „Seniorze nie daj się oszukać” i zachęcali do korzystania z „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Podczas tego wydarzenia odbył się pokaz ratownictwa przeprowadzony przez policyjny patrol narciarskich oraz ratowników GP GOPR, polegający na udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej na stoku, następnie przetransportowanie jej w bezpiecznie miejsce i przekazanie Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po ogłoszeniu listy zwycięzców przeprowadzonych zawodów narciarskich Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu młodszy inspektor Mirosław Strach, osobiście pogratulował zwycięzcom wręczając im puchary oraz nagrody, słowa uznania skierował również w stronę rodziców za trud wychowania swoich pociech.

PRZYPOMINAMY!!!

Międzynarodowy Dekalog Narciarza powstał by zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Powinni go poznać wszyscy narciarze. Trzeba wiedzieć, co robić, by uniknąć wypadku na stoku narciarskim.

1. Uwzględnienie obecności innych narciarzy i snowboardzistów: każda osoba uprawiająca sporty zimowe musi się zachowywać w taki sposób, aby nie zagrażać innym osobom, aby nie wyrządzić im szkody.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością: każdy narciarz lub snowboardzista powinien kontrolować swoją prędkość i sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór toru jazdy: narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboardzistów znajdujących się przed nim.

4. Wyprzedzanie: narciarz lub snowboardzista może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardzistę z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboardziście na wykonanie przez niego wszelkich manewrów.

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku: narciarz lub snowboardzista wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie na trasie: o ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboardzista musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista powinien możliwie jak najszybciej usunąć się z toru jazdy.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach: narciarz lub snowboardzista musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich: każdy narciarz lub snowboardzista powinien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Świadczenie pomocy: w razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista winien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości: każdy narciarz, snowboardzista, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać uczestnikom swoje dane osobowe