Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych

WYCIECZKA SAMOCHODOWA „POD STARE WIERCHY”

Szlak:

WYCIECZKA SAMOCHODOWA „POD STARE WIERCHY”

Początek: Ludźmierz
Koniec: Obidowa
Dystans: 17,5 km
Czas: 30min. (orientacyjnie)
Podejścia: m
Zejścia: m
Szlak:

Ta stosunkowo krótka wycieczka samochodowa prowadzi przez miejsca o pięknym krajobrazie i zawikłanej topografii. W okolicach Pyzówki stykają się: Kotlina Orawsko-Nowotarska i Beskid Żywiecki (Beskid Orawsko-Podhalański) – a za Przełęczą Sieniawską, którą biegnie linia kolejowa Chabówka – Zakopane – zaczynają sie Gorce.

Miejsca warte odwiedzenia

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu – bazylika mniejsza
Budowę kościoła rozpoczęli w roku 1234 cystersi z Jędrzejowa, sprowadzeni przez wojewodę krakowskiego Teodora Gryfitę. Zakon opiekował się kościołem do początków XIX wieku. Tutejsza figurka Matki Boskiej trzymającej na swym ręku Dzieciątko Jezus słynęła od wieków niezliczonymi łaskami i ściągała tłumy pielgrzymów.

W końcu dziewiętnastego wieku stary kościół został rozebrany, a na jego miejscu powstała murowana świątynia w stylu neogotyckim, która w 2001 roku uzyskała godność bazyliki mniejszej. Otaczana coraz większym kultem, licząca sobie ponad 600 lat, figura Matki Boskiej Ludźmierskiej znalazła w nim miejsce na ołtarzu głównym.

Pyzówka
Skrzyżowanie dróg w centrum Pyzówki. Jest tu kolejna tablica informacyjna szlaku, a na wprost zobaczyć można okazałą kaplicę murowaną pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z pierwszej połowy XX wieku. Wieś z tradycjami letniskowymi leży w głębokiej kotlinie u źródeł potoku Obroczny, w pobliżu linii kolejowej Chabówka – Zakopane.

Przełęcz Sieniawska
Droga prowadzi tu wiaduktem nad torem linii kolejowej Chabówka – Zakopane biegnącej w głębokim wykopie. Obok znajduje się stacyjka Pyzówka. Przełęcz Sieniawska – 719 m n.p.m. rozdziela Beskid Orawsko-Podhalański od Gorców.

Klikuszowa
Klikuszowa leży w dolinie Lepietnicy, w miejscu gdzie przecina ją ruchliwa droga nr 47 Nowy Targ – Rabka (zakopianka). W pobliży skrzyżowania, na wzniesieniu stoi miejscowy kościół parafialny pw. Św. Marcina, współczesny, ale o klasycznej formie z pięknym zwieńczeniem wieży.

Obidowa – Przygnatówka
Osiedle Przygnatówka (Parzygnatówka) jest najwyższą częścią wsi Obidowa. Jej letniskowa głównie zabudowa leży w miejscu, gdzie łączą się dwie doliny i potoki Lepietnica i Obidowiec. Przy leśniczówce znajduje się parking turystyczny dla wybierających się na Turbacz – zimą na biegówkach, latem na rowerach. Trasa jest odpowiednio przygotowana i oznakowana.