Druga mobilność w ramach programu Erasmus+

Dzień I:

Uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Szlembarku uroczyście przywitali przyjaciół z Chorwacji i Republiki Czeskiej. Uczestnicy projektu prezentowali stroje, zwyczaje swoich krajów poprzez tańce, śpiewy, prezentacje i zagadki. W tym dniu gościliśmy telewizję nowotarską, Wójta Gminy Nowy Targ, zespół góralski Młodzi Harklowianie oraz dyrektorów szkół. Po zakończeniu prezentacji krajów uczestnicy mieli okazję skosztować regionalnych potraw z trzech krajów. Na zakończenie uczniowie brali udział w zajęciach sportowych. Po południu wszyscy uczestnicy projektu wraz z opiekunami aktywnie spędzili wolny czas na wycieczce rowerowej wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

Dzień II:

Kto z was lubi pizzę? - pytanie retoryczne. Uwielbiają ją dzieci i dorośli. W tym dniu uczniowie biorący udział w projekcie stworzyli własną pizzę. Jednak nie było to łatwe zadanie. Uczniowie pracując w grupach międzynarodowych rozwiązywali zadania na https://genial.ly w celu odblokowania przepisu. Gdy wszyscy posiadali przepis zabrali się do robienia ciasta. Odmierzali i ważyli składniki. Obliczali czas potrzebny na upieczenie pizzy i z apetytem je zjedli. Po zajęciach uczniowie pojechali na wycieczkę do Zakopanego, podczas której zwiedzali miasto i podziwiali widoki z Gubałówki.

Dzień III:

Środa dniem wycieczek. Uczniowie z samego rana wyjechali do Krakowa, aby zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu, Uniwersytet Jagielloński, Bazylikę Mariacką i Rynek Główny. Wizytę w Krakowie zakończyli pysznym obiadem w restauracji przy Rynku Głównym. Z tego punktu wyruszyli do Wieliczki, gdzie zwiedzili kopalnię soli. W drodze powrotnej zjedli kolację w McDonalds. W tym dniu nie zabrakło matematyki. Uczniowie w każdej wolnej chwil rozwiązywali zadania matematyczne wykorzystując grę planszową w formie multimedialnej.

Dzień IV:

Uczestnicy projektu poznali co to są kule Temari i jaka jest ich historia. Następnie samodzielnie wykonywali kule, czyli tworzyli hafty matematyczne. Uczniowie rozwiązywali krótkie zadania matematyczne. Za poprawne rozwiązanie otrzymywali babeczkę z flagą danego kraju. Po zakończeniu zajęć matematycznych odbyło się oficjalne zakończenie drugiej mobilności. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia zajęć. W ramach integracji międzynarodowej na boisku szkolnym wszyscy zatańczyli wspólny taniec.

Druga mobilność w ramach programu Erasmus+ była czasem wspaniałych wrażeń, emocji i doświadczeń. Te dni na długo zagoszczą w naszych sercach.W ramach realizowanego projektu ,,Math4you&4me” z programu Erasmus+ grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szlembarku wraz z nauczycielami w dniach od 3 do 8 kwietnia 2022 r. uczestniczyła w wyjeździe do partnerskiej szkoły w Chorwacji.Projekt, który rozpoczął się 1 listopada 2021 r. potrwa do 31 kwietnia 2023 r. i zakłada wzrost kompetencji matematycznych, językowych, cyfrowych i kulturowych. W projekcie uczestniczą trzy szkoły: Osnovna skola Barilović z Chorwacji, Zakladana skola Ślapanice z Republiki Czeskiej oraz Szkoła Podstawowa w Szlembarku. Całkowity budżet projektu to 60,000 EUR, który finansowany jest z Unii Europejskiej.

Wyjazd na mobilność do Chorwacji był jednym z czterech planowanych wyjazdów do każdej ze szkół w trakcie realizacji projektu. W trakcie pobytu w szkole w Barilović uczniowie wszystkich trzech szkół prezentowali kulturę, tradycje, zwyczaje i walory kulinarne swoich krajów. Przez kilka dni uczestniczyli w zajęciach z matematyki prowadzonych w języku angielskim pracując w grupach międzynarodowych. Nie zabrakło ciekawych wycieczek: do stolicy Zagrzebia i Narodowego Parku Brijuni nad Morzem Adriatyckim. Przez cały okres pobytu uczniowie ćwiczyli umiejętności językowe nawiązując koleżeńskie relacje z kolegami z partnerskich szkół. Wyjazd umożliwił wymianę doświadczeń pomiędzy nauczycielami i poznaniu nowych technik uczenia matematyki.

Podróż do Chorwacji była też okazją do odwiedzenia stolicy Węgier - Budapesztu i w drodze powrotnej stolicy Słowacji - Bratysławy.

 Film