Obraz przedstawiający

20 uczniów z klasy VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Jagiellończyka w Gronkowie wraz z 4 nauczycielami wzięło udział w dniach od 27 czerwca do 3 lipca 2021 r. w wyjeździe zagranicznym w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W związku z sytuacją epidemiologiczną na świecie szkoła musiała zmienić instytucję przyjmującą. Pani dyrektor i nauczyciele nawiązali współpracę ze Szkołą Podstawową w Cetingrad w Chorwacji.

W pierwszym dniu pobytu uczniowie po wzajemnym powitaniu przedstawili programy artystyczne na temat kultury oraz tradycji Polski i Chorwacji. Młodzież z Gronkowa przygotowała stół regionalny z przysmakami z Podhala, zaprezentowała swoją miejscowość i kraj, a także góralski śpiew i taniec. Uczniowie z Cetingradu przybliżyli swoją kulturę, tradycje oraz potrawy regionalne. Dzieci w ramach projektu wzięły udział we wspólnych warsztatach. W grupach międzynarodowych wykonywały lapbooki, uczestniczyły w zajęciach kreatywnych i plastycznych. Wspólnie zwiedzono miejscowy kościół, gdzie przybliżona została burzliwa historia miejscowości. Uczniowie z Cetingradu przygotowali prezentację multimedialną ze zdjęciami przedstawiającymi czasy wojny 1991-1995. Odbyły się również warsztaty kulinarne, na których dzieci przygotowywały wspólnie chorwacki przysmak - masnicę oraz warsztaty taneczne. Młodzież opracowywała gry planszowe i interaktywne w aplikacjach komputerowych.

W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili również Park Narodowy Jezior Plitwickich, gdzie podziwiali piękno przyrody – jeziora krasowe połączone ze sobą licznymi wodospadami. Podczas zajęć w terenie poznawali pojęcie geograficzne zarówno w języku angielskim, jak i chorwackim, pracowali z mapą. Mieli również okazję zobaczyć akwarium słodkowodne w Karlovac, gdzie poznali florę i faunę rzek chorwackich. Jednym z punktów programu było również zwiedzanie stolicy Chorwacji – Zagrzebia oraz Zadaru. Wielkie wrażenie na uczniach zrobił rejs statkiem do Parku Narodowego Kornati, gdzie podziwiano pozbawione roślinności górzyste wysepki, przypominające powierzchnię księżyca. Młodzież mogła również popływać w zatoczce z turkusową i niezwykle czystą wodą.

Wspólna nauka i zabawa uczniów szkół z Gronkowa i Cetingradu pozwoliła na odkrycie różnic i podobieństw dwóch państw.

Trudno było się rozstać z nowymi przyjaciółmi z chorwackiej szkoły. Uczniowie wymienili się pamiątkowymi upominkami oraz kontaktami na portalach społecznościowych.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie z pewnością wzmocnili kompetencje językowe, rozwinęli kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych oraz matematycznych, poszerzyli wiedzę z zakresu historii, kultury i tradycji Chorwacji, udoskonalili umiejętności cyfrowe, rozwinęli umiejętność uczenia się w międzynarodowej grupie. Wszystkie działania projektowe kształtowały świadomość przynależności do społeczności europejskiej.